Nowoczesna agencja badawcza

Ile ważna jest recepta na antykoncepcję?

Aby antykoncepcja hormonalna rzeczywiście gwarantowała kobiecie pełne bezpieczeństwo, musi być przyjmowana w sposób regularny i sumienny, bez żadnych odstępstw. Pacjentka powinna pamiętać również o regularnym wykupowaniu recept, by na kilka dni przed skończeniem poprzedniej dawki mieć już w zanadrzu kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Ile ważna jest recepta na antykoncepcję?

 

Okres ważności recepty na antykoncepcję

 

Podobnie jak w przypadku wielu innych preparatów medycznych, recepta na antykoncepcję jest ważna 30 dni. Ginekolodzy często jednak wypisują dawki na 120 dni przyjmowania preparatu, dzięki czemu kobieta nie musi nieustannie zgłaszać się do gabinetu lekarskiego, by uzyskać receptę na antykoncepcję hormonalną.

 

Od kiedy liczyć okres 30 dni?

 

Recepta wystawiana na 30 dni jest ważna dokładnie od daty jej wystawienia. Na termin ten nie mają również wpływu dni wolne od pracy, weekendy oraz święta. Pacjentki powinny o tym pamiętać zwłaszcza, że w przypadku stałego przejmowania leków antykoncepcyjnych wiele z nich zwleka do ostatnich chwili z zakupem.

 

Koniec opakowania, a ginekolog na urlopie – co zrobić?

 

Kobieta nie powinna zostawiać możliwości pozyskania recepty na ostatnią chwilę, gdyż w wyniku wielu nieprzewidzianych zdarzeń może okazać się, że nie będzie w stanie uzyskać jej w gabinecie. Panika nie jest jednak wskazana, gdyż dzięki platformie haloDoctor.pl kolejną receptę na antykoncepcję można uzyskać szybko i wygodnie, bez wychodzenia z mieszkania.

 

Recepta na antykoncepcję online

 

Na szczęście kobieta nie musi stresować się, jeśli nie udało jej się umówić wizyty u ginekologa, a potrzebuje pilnie uzyskać receptę na antykoncepcję. Można to bowiem zrobić również online przez platformę haloDoctor.pl, poprzez którą pomoc medyczną świadczy ponad 5 tys. lekarzy aż 40 specjalizacji. Są to nie tylko ginekolodzy, ale również lekarze pierwszego kontaktu, którzy mogą taką receptę wypisać. Oczywiście taka możliwość nie zwalnia kobiety z konieczności regularnych konsultacji ginekologicznych, gdyż są one niezbędne by ocenić, czy dany preparat odpowiada pacjentce oraz nie przyczynia się do występowania negatywnych skutków ubocznych.

 

Recepta na antykoncepcję trwa zazwyczaj 30 dni, jednak większość lekarzy wypisuje od razu kilka dawek preparatu dla wygody pacjentki. To bez wątpienia bardzo dogodny sposób, gdyż ogranicza konieczność częstego udawania się na osobiste wizyty ginekologiczne chyba, że są one uzasadnione. Receptę na antykoncepcję można uzyskać także online, szybko i bez wychodzenia z mieszkania.

To samo tyczy się antykoncepcji awaryjnej. Trzeba jednak podkreślić, że z antykoncepcji awaryjnej tabletka “dzień po” jest na receptę w przeciwieństwie do tabletki poronnej (aborcyjnej), która nie jest zalegalizowana w Polsce.