Nowoczesna agencja badawcza

Badania przesiewowe – jakie powinniśmy wykonywać regularnie?

 W zależności od wieku, warunków życia i predyspozycji genetycznych, zdecydowanie zaleca się poddanie się określonym badaniom przesiewowym w celu wykrycia ewentualnych chorób w ich najwcześniejszym stadium. Następnie można wdrożyć odpowiednie leczenie, aby zwiększyć szanse na powrót do zdrowia.

Rodzaje badań przesiewowych

  • Badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych i najbardziej śmiertelnych nowotworów, a szybki i łatwy domowy test przesiewowy może zmniejszyć śmiertelność z nim związaną o 16%. Badanie polega na pobraniu próbki kału, w celu wykrycia obecności krwi i przesłaniu jej do laboratorium biologii medycznej, którego adres jest podany na kopercie dołączonej do testu.

  • Badania przesiewowe w kierunku raka piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet w dzisiejszych czasach i główną przyczyną zgonów kobiet. Jednak badania przesiewowe w kierunku raka piersi za pomocą mammografii mogą zmniejszyć śmiertelność o 30% u kobiet w wieku od 50 do 70 lat. Badanie choć niezbyt komfortowe, jest jednak bezbolesne.

  • Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy dotyka prawie 3 400 kobiet i powoduje 1 000 zgonów rocznie. Dotyka głównie kobiet w wieku 50 lat i starszych. Badania przesiewowe polegają na wykonaniu wymazu co trzy lata. Umożliwia to wykrycie wszelkich podejrzanych zmian (HPV). Ich zniszczenie za pomocą lasera oraz regularną obserwację. Gdyby wszystkie kobiety wykonywały wymazy i gdyby wszystkie wykryte zmiany były odpowiednio monitorowane, częstość występowania raka szyjki macicy zmniejszyłaby się o 90%.

  • Badania przesiewowe w kierunku raka skóry

Czerniak, najbardziej poważny rak skóry, jest odpowiedzialny za 75% zgonów z powodu raka skóry. Badania przesiewowe polegają na badaniu klinicznym, podczas którego dermatolog za pomocą lupy, zwanej dermoskopem, bada wygląd pieprzyków w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości.

  • Badanie przesiewowe w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby jest to choroba cicha, do momentu pojawienia się pierwszych zmian w wątrobie przebiega bezobjawowo, co uniemożliwia wczesne rozpoznanie, a tym samym zwiększa szanse na wyleczenie. Badania przesiewowe przeprowadza się poprzez wykonanie badania krwi w celu wykrycia przeciwciał zapalenia wątroby typu C, które są obecne w przypadku stwierdzenia choroby. Jeśli wynik testu jest pozytywny, zalecane są dalsze badania w celu potwierdzenia diagnozy.

  • Badanie przesiewowe w kierunku raka gruczołu krokowego

Badanie przesiewowe polega na badaniu przez odbytnicę w celu sprawdzenia, czy nie ma guzów oraz zweryfikowania objętości i konsystencji gruczołu krokowego. Równocześnie zalecane jest badanie krwi w celu zmierzenia poziomu PSA. PSA jest białkiem produkowanym przez gruczoł krokowy, które jest obecne w dużych ilościach we krwi w przypadku nieprawidłowości w obrębie gruczołu krokowego.

Wykonuj regularnie badania lekarskie

Badania lekarskie pozwalają sprawdzić stan zdrowia i wcześnie wykryć problemy, które czasami mogą być bardzo poważne.

Zaleca się, aby zdrowa osoba dorosła od czasu do czasu odwiedzała lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania rutynowej kontroli, a dentystę co najmniej raz w roku. Lekarz rodzinny, specjalista chorób wewnętrznych i pediatra Dariusz Jasonek do Państwa dyspozycji. Ale w zależności od wieku, są różne rzeczy, na które należy zwracać uwagę, oto nasz przewodnik po różnych badaniach medycznych, które mogą uratować Cię w wieku 30, 40 i 50 lat.

  • Gdy masz 30 lat

Badanie przesiewowe w kierunku zapalenia wątroby typu B, C raz w roku, jeśli jesteś w grupie ryzyka. Samodzielne badanie skóry 2-3 razy w roku w celu wykrycia ewentualnych zmian w postaci pieprzyków i nowych narośli, w celu zapobiegania nowotworom skóry. Osoby z grupy ryzyka mogą raz w roku poddać swoje znamiona badaniu przez dermatologa.

W przypadku kobiet – coroczne badanie ginekologiczne, badanie wymazu z szyjki macicy co 2 lata w celu przesiewowego wykrycia raka szyjki macicy oraz coroczna mammografia, jeśli w rodzinie występowały przypadki raka piersi.

  • Gdy masz 40 lat

Co 2-3 lata mierz poziom cholesterolu i cukru we krwi za pomocą badania krwi, aby wcześnie wykryć cukrzycę typu 2. Badania przesiewowe w kierunku nadciśnienia tętniczego za pomocą ciśnieniomierza u lekarza pierwszego kontaktu przynajmniej raz w roku. Badania przesiewowe w kierunku jaskry od 45 roku życia i co 1 lub 2 lata.

  • W wieku 50 lat

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego co 2 lata. Badania przesiewowe w kierunku zwyrodnienia plamki żółtej związane z wiekiem i innych zaburzeń wzroku poprzez badanie okulistyczne co dwa lata od 50 roku życia. Oceń swoje czynniki ryzyka osteoporozy, która jest odpowiedzialna za ponad 80% złamań u osób po 50. roku życia, w tym złamań biodra, które mogą prowadzić do znacznej utraty niezależności. W przypadku kobiet, mammografia od 45-50 roku życia co dwa lata lub co roku, jeśli w rodzinie występował rak piersi. W przypadku mężczyzn co roku przeprowadza się badania przesiewowe w kierunku raka prostaty, polegające na badaniu krwi, w którym ocenia się stężenie antygenu swoistego dla prostaty oraz badaniu przez odbytnicę.

W każdym wieku zalecana jest coroczna wizyta u lekarza ogólnego w celu sprawdzenia, czy nie pojawiły się nowe objawy (przyrost lub utrata wagi bez wyraźnej przyczyny, duszności itp.) oraz ewentualnie w celu przeprowadzenia osłuchania płuc i serca, a także pomiaru ciśnienia krwi – informuje lekarz rodzinny Mateusz Kistela.